Online Destek Hattı
 
 


 

 

Ayak Kokması

Ayak kokması, sadece utandırıcı olmakla kalmaz, aynı zamanda rahatsızlık vericidir. Fakat bir kere problemi anlarsanız, ayak kokusunu azaltmak için tedbir alabilirsiniz.

Ayak kokusunun sebepleri nelerdir ?

Ayaklar iki sebepten ötürü kokarlar : Giydiğiniz ayakkabılar veya ayaklarınız terlidir. Bu ; terinizle bakterinin aralarında etkileşerek, bakterinin ayakkabılarınız ve çoraplarınız içinde ürettiği kokudur. Böylece ayak kokusunu azaltma girişimi siziayak terlemesi ve ayak giyimine yöneltir. Ayaklar ve eller vücudun herhangi bir diğer kısmından çok daha fazla ter bezleri ihtiva eder(yaklaşık her inç kare başına 3000 bez) ve terleme için hazır stok sağlarlar. Muhtemelen, bu sizde ailevi bir fenomendir; terli avuç içleriniz vardır , fakat ellerinizdeki ter, ayaklarınızdaki gibi aynı kuvvette kokuyu üretmez. Bunun sebebi;ellerinizin hava ile temas etmesi ve ellerinizdeki terin buharlaşıp uçma şansının olmasıdır.

Böylece ayaklarınız, ayakkabılarınızın içinde sıcaklığı kolaylıkla 102 F.a kadar yükselen bir tuzağa düşürülürler. Ter ve rutubetin birleşmesiyle karanlık ve sıcak bir ortamda, normalde, derimizde yaşayan bakterinin üremesinin artmasına zemin hazırlar. Bakteri, ayak kokusu ile birleşen bir madde olan izovalerik asidi üretir.Daha fazla nem daha fazla bakterinin, hızla çoğalmasına ve daha fazla koku üretmesine neden olur. Ayak kokmasının bir diğer nedeni de, aileden gelen bir miras olarak, hiperhidrozis veya aşırı terleme olarak adlandırılan, primer olarak erkekleri etkileyen bir durumdur. Stres, bazı ilaçlar, sıvı alınımı ve hormonal değişiklikler de vücudunuzun ürettiği ter miktarını arttırır.

Ayak kokmasını önleme

Neyse ki, ayak kokması genel olarak birkaç koruyucu önlemle kontrol altına alınabilir. Amerikan Ortopedik Ayak ve Ayak Bileği Derneği size şunları tavsiye eder:

1-Bakteri seviyesini minimumda tutmak için, iyi ayak hijyenini alışkanlık haline getirin.Her gün ayaklarınızı ılık suda orta sertlikteki bir sabun kullanarak yıkayın. İyice kurulayın.

Günün sonunda çoraplarınızı ve ayakkabılarınızı değiştirin. Ayaklarınızı sık sık ilaç içermeyen bir bebek pudrası veya ayak pudrasıyla pudralayın. Antibakteriyel bir merhem uygulaması da yardımcı olabilir.
Ayak parmaklarınızın arasını ve ayak tabanınızın üzerini, mantar enfeksiyonları için kontrol edin.
Eğer kırmızılık veya kuru, soyulmuş deri görürseniz doğru tedavi uygulayın.
2- Kalın çoraplar giyin, yumuşak çoraplar ayaktan rutubeti çekmeye yardım ederler. Pamuklu veya diğer emici malzemelerden yapılmış çoraplar en iyisidir.
3- Naylon çoraplar ve Plastik ayakkabılar giymekten kaçının. Bunların yerine, deriden, çadır bezinden, ağ gözlü veya ayaklarınıza nefes aldıran diğer malzemelerden yapılmış ayakkabılar giyin.
4- Aynı çift ayakkabıyı iki günden fazla giymeyin.Eğer sık sık atletik ayakkabılar giyiyorsanız bunları değiştirin, böylece ayakkabılar kurumaya zaman bulurlar.Ayakkabılarınızı iki giyim arasında 24 saat süre ile havalandırın; Eğer koku kaybolmazsa ayakkabıları atın.
5- Çoraplarınızı daima kapalı ayakkabılarla giyin.

Bu koruyucu önlemler, terli ayaklarda olduğu gibi aynı çevre ve havayı paylaşan atletlerin ayaklarını korumada da yardımcı olabilir. Her nasılsa, atletlerin ayağı, onlarda mantar enfeksiyonu geliştiği için, anti bakteriyel ajanlara cevap vermezler. Bir antifungal pudra kullanımı ve iyi ayak hijyeni atletin ayağını tedavi etmek için yeterlidir.

Ayak kokusunun tedavisi

Devam eden ayak kokusu, düşük dereceli bir enfeksiyonu veya ciddi ailevi (herediter) terlemeyi gösterir. Bu vakalarda, doktorunuz özel bir melhem tavsiye edebilir. Bu melhemi yatma zamanı, ayaklarınıza uygulayın ve sonra ayaklarınızı geçirgen olmayan bir plastik örtüyle sarın.

Ayaklarınızı, Bir hafta boyunca,günde 30 dakika,kuvvetli siyah çay ile iyice ıslatmanız yardımcı olacaktır. Çaydaki tannik asit bakteriyi öldürür ve derideki porları kapatarak ayaklarınızı daha uzun süre kuru tutar. Her yarım kilo su içine 2 poşet çay koyun, 15 dakika kaynatın, sonra iki çeyrek soğuk su ilave edin. Ayaklarınızı bu serin solüsyonla iyice ıslatın.Alternatif olarak ayaklarınızı bir kısım sirke ve iki kısım su ile hazırladığınız solüsyonla iyice ıslatın.

Elektrolizin, İyontoforez olarak bilinen bir şekli de ayağın aşırı terlemesini azaltabilir, Fakat, bu yöntem özel bir ekipman ve eğitim gerektirir. Bir çok ciddi hiperhidrozis vakasında,cerrah, terlemeyi kontrol eden siniri kesebilir. Yeni gelişen teknolojide bu ameliyat çok daha emniyetli yapılmaktadır, Fakat bundan sonra vücudun diğer bölgelerinde terlemenin dengelendiğini (kompanze edildiğini gözlemelisiniz.(çev.not:başka bölgelerde terleme artması olabilir.)

En çok kullandığımız organlarımızın sık görülen problemlerini ve bunları nasıl düzeltebileceğimizi ayak uzmanlarına sordu. Belki ayakkabı kataloglarına modellik yapamazsınız, ama artık ayaklarınızı sürekli saklamak zorunda kalmayacaksınız.

Problem: Kokan ayakkabılar
Nedir: Açıklamaya gerek yok, hepimiz hayatımızın bir döneminde bu sorunu yaşamışızdır.

Nedeni: Kokuya neden olan bakteriler, karanlık ve nemli yerleri severler. Bu da terli ayakkabılarınızı, onlar için ideal bir ortam haline getirir.

Nasıl kurtulacaksınız: Doğal iplikten yapılmış çoraplar giyin ve ayakkabılarınızın kuruyabilmesi için her gün farklı ayakkabı kullanın. Ayakkabılarınıza, koku gidermek için üretilmiş özel ayakkabı spreyleri püskürtebilir, içlerine ilaçlı ayakkabı pudrası veya kabartma tozu dökebilir ya da bir buzdolabı poşetinin içine koyup bir gece derin dondurucuda bırakabilirsiniz. Ayak hastalıkları uzmanı Dr. Jacqueline Sutera'ya göre, "Soğuk, kokuya neden olan bakterilerin büyük bir kısmını öldürür."

SORUN: Ayak kokusu
Nedir: ÜfffFFFF Ayakkabılarınızı sokağa da atsanız bu kokudan kurtulamazsınız.

Nedeni: Dr. Sutera'ya göre, ayak kokusunun nedeni genellikle enfeksiyondur. Ayak kokusunun habercileri, sararmış tırnaklar, pul pul "kurumuş" bir deri, derinin soyulması, cildin kaşınması ve ayaklarınızın bazı bölgelerinin kızarması veya solması, sertleşmesidir.

Nasıl kurtulacaksınız: Bunlardan herhangi birini görürseniz, bir ayak doktorundan randevu alın. Eğer tedavi etmezseniz, problem sürekli kötüleşecektir. Eğer ayaklarınız düzgün görünüyor ama sadece kötü kokuyorlarsa, yapabileceğiniz birkaç basit şey vardır: Duş alırken ayaklarınızı iyice keseleyin, sonra da bırakın tamamen kurusunlar. Nemi alması için ayaklarınızın üstüne deodorantlı ayak pudrası veya mısır unu serpin ya da ayağınıza ayak deodorantı/terlemeyi önleyici reçeteli veya reçetesiz ilaç püskürtün. Dr. Sutera, "en sevdiğiniz koltuk altı deodorantını bile kullanabilirsiniz" diye önermektedir.

SORUN: Nasır ve kalluslar
Nedir: Bir spor tıbbı grubunda ayak hastalıkları uzmanı olarak çalışan Dr. Jonah Mullens, kallus, cildin daha yaygın bir şekilde kalınlaşmasıdır, nasır ise daha kalındır ve daha küçük bir bölgede yoğunlaşmıştır diye açıklıyor. Çoğunlukla problem sadece estetiktir ama bazen acı verici, enfeksiyonlu ve sürekli büyüyen bir problem de olabilir. Eğer sorununuz ikincisi gibiyse bir ayak hastalıkları uzmanına gidin.

Nedeni: Nasırlar ve kalluslar, cildin genellikle sürtünmeyle birlikte aşırı basınca tepki olarak sertleşmesinin bir sonucudur. Ayağa giyilen şeylerden kaynaklanabilir. Dr. Mullens'e göre, "cilt, kendini korumak için sertleşmektedir".

Nasıl kurtulacaksınız: Dr. Sutera, duş aldıktan sonra bir süngertaşı veya ayak törpüsü kullanmanızı öneriyor. Sertleşmiş cildi belirli bir yöne doğru hafifçe ovun, eğersert bir şekilde ileri geri sürterseniz, cildi tahriş eder ve daha da sertleşmesine neden olursunuz. Laktik asit, üre veya alfa hidroksi asit içeren özel bir ayak nemlendiricisi de kullanabilirsiniz.

SORUN: Mantar
Nedir: Ayak mantarı, cildin kurumasına, kızarmasına, kabarmasına, kaşınmasına ve soyulmasına neden olabilir. Ayak tırnağı mantarı, üzerine basınç uygulanınca canınızın yanmasına neden olabilen kalın, hassas ve rengi bozulmuş sarı tırnaklara yol açar.

Nedeni: Ayakkabılarınızın içindeki sıcak, karanlık ve nemli ortam; mantarın büyümesi için ideal bir yerdir. Bu, bazen tırnağa da yayılabilir. Örneğin, futbol oynarken veya kayak yaparken geçirdiğiniz bir yaralanma, ayak tırnağının bir bölümünün zarar görmesine ve mantarın buradan ayak tırnağına geçmesine neden olabilir.

Nasıl kurtulacaksınız: Reçetesiz satılan bir mantar önleyici toz veya krem deneyin. Eğer iki ile dört hafta arasında sonuç alamazsanız, Dr. Mullen, ağızdan alabileceğiniz ilaçlar yazabilecek bir doktora gitmenizi önermektedir. Enfeksiyonları önlemek için ayaklarınızı temiz tutun, duş aldıktan sonra ayak parmaklarınız arasındaki bölgeyi silin ve ayakkabılarınızı ve çoraplarınızı düzenli olarak değiştirin.

SORUN: Tırnak batması
Nedir: Tırnağın hemen yanındaki cilt irite olur; acı ve kızarıklığa yol açar.

Nedeni: Büyük ihtimalle tırnak makasını biraz haşince kullandınız.

Nasıl kurtulacaksınız: Tırnaklarınızı, hafifçe yuvarlak bir şekilde kesin ve kenarlarını çentmemeye özen gösterin. "Eğer cilt iltihaplanırsa, ayak parmağını günde üç kere magnezyum sülfatlı ılık suyun içinde 10 - 15 dakika bekletmeyi deneyin" diye öneriyor ayak hastalıkları uzmanı Dr. Jennifer Saam. "Eğer durum iyiye gitmiyorsa, antibiyotik almanız veya tırnağın sizi rahatsız eden kısmını aldırtmak için tıbbi bir operasyon geçirmeniz gerekebilir."

SORUN: Kurumuş, çatlamış topuklar
Nedir: Ayak topuğunun etrafındaki cilt sertleşir. Bu cilt bazen çatlayabilir de... Bu, özellikle de çatlaklar derinse ve enfeksiyon kaparlarsa çok acı verici olabilir.

Nedeni: Sürekli yalınayak yürümek veya terlik giymek.

Nasıl kurtulacaksınız: Duş alırken, cildiniz yumuşadıktan sonra, sertleşmiş bölgeleri bir nasır tıraş bıçağı ile tıraşlayın. Havluyla kurulandıktan sonra da iyi bir nemlendiriciden bolca sürün. Dr. Saam, bunu her gece yatmadan önce yapmanızı ve uyurken nemin ayağınıza nüfuz etmesi için çorap giymenizi öneriyor.